10 nejslavnějších obrazůMezi miliony kreseb a obrazů, které byly v průběhu času vytvořeny a jsou vystavovány v galeriích a muzeích po celém světě se jen velmi malé množství opravdu zapsalo do historie. Tato vybraná skupina nejslavnějších maleb je uznávána a obdivována lidmi z celého světa a s největší pravděpodobností bude i ve stoletích budoucích zanechávat dojem v lidských myslích. Níže je seznam některých nejslavnějch světových maleb.
1. Mona Lisa – Leonardo da Vinci. Možná nejslavnější obraz na světě je vystaven v pařížském muzeu Louvre, kde ho každý rok shlédne šest miliónů lidí. Leonardo da Vinci jej začal malovat roku 1503 nebo 1504 a dokončil ho krátce před tím než roku 1519 zemřel.

Nejslavnější obrazy: Mona Lisa - Leonardo da Vinci
2. Poslední večeře – Leonardo da Vinci. Tato světoznámá malba není vystavována v muzeu, pokrývá zadní stěnu jídelny kláštera Santa Maria delle Grazie v italském Miláně. Byla vytvořena Leonardem da Vincim na konci 15. století. Malba zobrazuje Poslední večeři Ježíše Krista s jeho učedníky. Shlédnutí tohoto mistrovského díla v malém starobylém klášteře v Miláně je opravdu velkým zážitkem.

Nejslavnější obrazy: Poslední večeře - Leonardo da Vinci
3. Stvoření Adama - Michelangelo Buonarroti. Freska se nachází v Sixtinské kapli ve Vatikánu, byla vytvořena v letech 1508 až 1512. Je jedním z devíti biblických výjevů z knihy Genesis, které jsou namalovány na stropě kaple.

Nejslavnější obrazy: Stvoření Adama - Michelangelo Buonarroti
4. Hvězdná noc – Vincent van Gogh. Obraz namalovaný holandským post impresionistou Vincentem van Goghem v červnu 1889. Dílo patřící k nejznámějším obrazům moderní západní kultury je vystavováno v stále expozici Muzea moderního umění v New Yorku.

Nejslavnější obrazy: Hvězdná noc – Vincent van Gogh
5. Výkřik – Edvard Munch. Nejvýznamnější dílo norského malíře Edvarda Muncha vytvořené kolem roku 1893. Bylo namalováno olejovými barvami a pastelem na kartonu. Tento obraz je vystaven v Národní Galerii v norském Oslu.

Nejslavnější obrazy: Výkřik – Edvard Munch
6. Persistence paměti – Salvador Dali. Obraz namaloval španělský umělec Salvador Dali v roce 1931. Jde o jedno z nejvýraznějších děl v historii umění. Přivádí nás k přemýšlení o naší cestě životem a o způsobu jakým prožíváme svůj čas. Jako inspirace k obrazu pravděpodobně posloužila i teorie relativity Alberta Einsteina.

Nejslavnější obrazy: Persistence paměti – Salvador Dali
7. Dívka s perlovou náušnicí - Johannes Vermeer. Mnohými označována jako Holandská Mona Lisa nebo Mona Lisa severu. Olejomalba nizozemského barokního malíře Johannesa Vermeera, byla dokončena kolem roku 1665. Dílo je součástí stálé expozice obrazárny Mauritshuis v Holandském Haagu.

Nejslavnější obrazy: Dívka s perlovou náušnicí - Johannes Vermeer
8. Noční hlídka - Rembrandt van Rijn. Dokončena roku 1642. Slavné dílo je vystaveno v Národním muzeu v Amsterodamu. Původní název obrazu je Posádka kapitána Franse Banninga Cocqa a Willema van Ruytenburcha. Obecně známý název Noční hlídka vznikl pod mylným dojmem, že obraz zachycuje noční scénu. Tento dojem byl způsoben tmavým nátěrem, kterým byl obraz dodatečně natřen. Ve 40. letech 20. století byl během restaurování tmavý nátěr odstraněn a od té doby má obraz opět původní odstíny. Ve skutečnosti tedy obraz nazývaný Noční hlídka zachycuje scénu za jasného dne.

Nejslavnější obrazy: Noční hlídka - Rembrandt van Rijn
9. Autoportrét bez vousů – Vincent van Gogh. Malíř vytvořil několik svých portrétů, tento je však zdaleka nejslavnější. Jde o jeho poslední portrét a jeden z mála na kterých je umělec zachycen bez vousů. Dal jej své matce jako narozeninový dárek. Jedná se také o jeden z nejdražších obrazů všech dob, v roce 1998 byl prodán za 71.5 milionů dolarů a v současné době je součástí soukromé sbírky.

Nejslavnější obrazy: Autoportrét bez vousů – Vincent van Gogh
10. Guernica – Pablo Picasso. Světově proslulý obraz Pabla Picassa byl namalován roku 1937 v Paříži. Impulsem pro jeho vytvoření bylo bombardování městečka Guernica během občanské války ve Španělsku. Dílo je vystaveno v Madridském muzeu Reina Sofia.

Nejslavnější obrazy: Guernica – Pablo Picasso
 

© 2017 - 2018       kontaktní e-mail: kontakt@nejnejnej.cz