5 nejvyšších budov světaV tomto seznamu nejvyšších obyvatelných budov nejsou zahrnuty stavby jako jsou stožáry vysílačů nebo vyhlídkové věže. Mezinárodní nezisková organizace "Council on Tall Buildings and Urban Habitat" (CTBUH), která uděluje titul "Nejvyšší budova světa" od roku 1996 pro určení výšky budovy uvažuje výšku nejvyššího architektonického prvku budovy, tj. například věžiček a věží, ale nezapočítávají se antény.
1. Burj Chalífa - Dubaj, Spojené Arabské Emiráty, 828m. Postaven v letech 2004 - 2010, má 200 pater, z toho zhruba 165 je obyvatelných. Je rovněž nejvyšší stavbou vůbec, když překonal v té době stavbu nejvyšší - televizní stožár v Severní Dakotě (628,8 m), a i do té doby nejvyšší kdy postavenou stavbu - stožár polského vysílače Waršavského rozhlasu (646 m), který byl dokončen v roce 1974 a do roku 1991, kdy se zřítil, byl nejvyšší stavbou světa.
Tvar budovy je inspirován květinou Hymenocallis, která je podobná orchideji. Půdorys mrakodrapu připomíná rozvinutou korunku květu této rostliny. Květina se v Dubaji hojně pěstuje.
V budově se nacházejí luxusní kanceláře, byty, nákupní centrum i šestihvězdičkový Armani Hotel italského návrháře Georgia Armaniho.

foto: Donaldytong - Wikipedia Commons
Nejvyšší budovy: Burj Chalífa - Dubaj, SAE, 828m
2. Shanghai Tower - Šanghaj, Čína, 632m. Mrakodrap má 128 pater, je rozdělen do devíti zón které nabízejí prostor pro kanceláře, hotel, restaurace, obchody a volnočasové aktivity. Stavba byla dokončena v roce 2015. Pojme až 16 000 lidí. V podzemí je parkoviště pro 1800 automobilů.
Při návrhu byly zohledňovány také ekologické aspekty, budova za to získala několik mezinárodních ocenění. Pro vnitřní použití mrakodrap zachycuje dešťovou vodu a část odpadní vody je recyklována. Plášť budovy je tvořen dvěma průhlednými vrstvami, což zmenšuje energetické nároky objektu na klimatizaci. Spirálový tvar lépe odolává náporu větru, a to umožnilo snížit spotřebu konstrukční oceli o 25% . Větrné turbíny umístěné na vrchu budovy vyrábí 10% spotřebovávané elektrické energie. Navíc tepelný a chladící systém užívá energii geotermální.

foto: Baycrest - Wikipedia Commons
Nejvyšší budovy: Shanghai Tower - Šanghaj, Čína, 632m
3. Abraj Al-Bait Clock Tower, Mekka, Saúdská Arábie, 601 m. Abraj Al-Bait je komplex sedmi hotelových mrakodrapů. Nejvyšší z nich, Royal Clock Tower (ve kterém nabízí své služby pětihvězdičkový hotel Fairmont) je třetí nejvyšší budovou světa. V hotelovém komplexu nalézají ubytování poutnící putující na nedaleká posvátná místa. Byl vybudován v letech 2007 až 2012. Jsou zde nejvýše umístěné hodiny na světě, viditelné ze vzdálenosti 25 km. Každý ze čtyřech hodinových ciferníků má v průměru 46 metrů a je osvětlen 2 miliony LED světel. Hodiny neukazují místní čas v Mekce, ale Arabský standardní čas. Na vrcholu stavby je umístěn půlměsíc.
 
Nejvyšší budovy: Abraj Al-Bait Clock Tower, Mekka, Saúdská Arábie, 601 m
4. Ping An International Finance Centre, Šen-čen, Čína, 599m. Mrakodrap má 115 pater, byl postaven v letech 2010 až 2016 na objednávku čínské finanční skupiny Ping. V roce 2013 byla stavba přechodně zastavena pro podezření, že v betonu byl použit nezpracovaný mořský písek. Ten by mohl způsobit korozi ocelové konstrukce. Ve stavbě se pokračovalo po provedení kontrolních testů. V budově mezinárodního finančního centra se nacházejí kanceláře, hotel, obchody, konferenční centrum a špičkové nákupní cetrum. Je zde také ústředí finanční skupiny Ping.
foto: Wishva de Silva - Wikipedia Commons
Nejvyšší budovy: Ping An International Finance Centre, Šen-čen, Čína, 599m
5. Lotte World Tower, Soul, Jižní Korea, 554.5m. Má 123 pater, stavba probíhala v letech 2011 až 2016. V budově můžeme nalézt obchody (v 1 až 12 patře), kanceláře (14 - 38 patro), rezidenční byty (42-71), luxusní 7 hvězdičkový hotel (76-101), soukromé kanceláře (105-114) a veřejně přístupná podlaží s restauracemi a vyhlídkovými plošinami (117 až 123 podlaží). Moderní design je kombinován s formami vycházející z tradiční korejské keramiky, porcelánu a kaligrafie. Mezi integrované technologie ohleduplné k životnímu prostředí patří fotovoltaické panely, větné turbíny a systém pro sběr dešťové vody.
 
Nejvyšší budovy: Lotte World Tower, Soul, Jižní Korea, 554.5m
 

© 2017 - 2018       kontaktní e-mail: kontakt@nejnejnej.cz